Måndag - Fredag: 10 - 20. Lördag: 10 - 18. Söndag: 11 - 17. Övriga öppettider
Huvudmeny
Unika klockor från Georg Jensen.
Mer än 30 år efter lanseringen av det världsberömda Koppel-uret kommer nu uppföljaren. Georg Jensen släpper en ny serie dam- och herrklockor som bygger vidare på den danska formgivaren Henning Koppels ikoniska design från 1978. Hans vision om den perfekta klockan utmanade befintliga konventioner och rensade bort alla onödiga detaljer för att komma till själva essensen av elegans.
Den nya serien hyllar både dåtid och framtid och bjuder för första gången på en komplett linje med damklockor. Alla klockor har en tidlös design, med Koppels karakteristiska rena linjer, en elegant urtavla och schweiziskt urverk. Både dam- och herrklockorna finns i olika utföranden och är en vacker hyllning till Georg Jensens kärlek för exklusiv, dansk design, extraordinärt hantverk och ett kompromisslöst val av material.
Klockorna kommer i fint rostfritt stål, safirglas och Top Wesselton-diamanter. Armbanden finns i olika utföranden för att passa varje tillfälle, och är designade för att lätt kunna bytas ut på egen hand. Varje klocka är tillverkad i Schweiz och monterade av urmakare med ett öga för kvalitet och detaljer, vilket garanterar en klocka som håller i generationer.
Välkommen till NK Juvelsalong på Gatuplan.
Avdelare - Nya vägar
Avdelare - Nya vägar
Bildspel - skönhet
Bildspel - skönhet
Uppspelning av videomaterial är ej tillgängligt.
Kalendarie - Avdelare
Kalendarie - Avdelare
Kalendarium
Nyheter - Avdelare
Nyheter - Avdelare
Nyheter
Avdelare - Vårens Nyckelerbjudanden
Avdelare - Vårens Nyckelerbjudanden
Nyckelerbjudanden
Nyckelerbjudanden
Uppspelning av videomaterial är ej tillgängligt.

